Vissza a listához

Dzseládapávián

Theropithecus gelada

Fotó: Dzseládapávián
Ismert mint
  • Dželada hnědá
  • pavián dželada
Súlyok és méretek
Hossz 70-tól 74-ig cm
Súly 19 kg
Farokhossz 55 cm
Állatleírás
A dzseládapávián (Theropithecus gelada) egy különleges faj, amely kizárólag Észak-Etiópiában, a sziklás fennsíkokon és hegyvidéki területeken található. Ez az állat egyedülálló megjelenéssel és viselkedéssel rendelkezik, ami megkülönbözteti őt más páviánfajoktól.

Fizikai jellemzők:

A dzseládapávián jellegzetes megjelenésű állat. Testük erős, izmos, a hímek testhossza elérheti az 75 cm-t, súlyuk pedig 20 kg körül mozog, míg a nőstények valamivel kisebbek és könnyebbek. Szőrzetük sötétbarna vagy szürkésbarna, a hímeknél a hát közepén egy világosabb "szőnyeg" is megfigyelhető. Az arcuk vöröses vagy rózsaszínes, szőrtelen, ami kontrasztban áll a dús szőrzettel. A farkuk rövid, gyakran csak egy kis bojt látható a végén.

A legfeltűnőbb jellegzetességük a torok alatti piros bőrfolt, amely mindkét nemnél megfigyelhető, de a hímeknél intenzívebb színű és nagyobb. Ez a folt nemi és társas jelzéseket hordoz, különösen a párválasztás időszakában.

Viselkedés és társas élet:

A dzseládapáviánok rendkívül társas lények, akik nagy csoportokban élnek, amelyek több kisebb családi egységből állnak össze. Ezeket az egységeket gyakran "egyharemnek" nevezik, amelyet egy domináns hím vezet, és több nőstény és utód alkot. A csoportok békésen osztoznak a területeken, és gyakran láthatók, ahogy együtt legelésznek vagy pihennek.

Táplálkozásuk nagyrészt növényi alapú, füvek, gyökerek és bogyók alkotják étrendjüket. Különleges képességük, hogy képesek a füvet kézzel szedni és tisztítani, mielőtt megeszik.

Szaporodás és utódgondozás:

A dzseládapáviánoknál a szaporodás egész évben történhet, de gyakran esik az esős időszak végére. A nőstények körülbelül hat hónapos vemhesség után egyetlen kölyköt hoznak a világra. Az utódgondozás elsősorban a nőstények feladata, de a hímek is védelmezik a csoport utódait.

Veszélyek és fenyegetések:

Habár a dzseládapávián nem számít kritikusan veszélyeztetett fajnak, természetes élőhelyének csökkenése és a mezőgazdasági terjeszkedés veszélyezteti fennmaradását. A helyi közösségekkel való konfliktusok és az élőhelyük minőségének romlása további kihívások elé állítja őket.

Összefoglalás:

A dzseládapávián egy lenyűgöző állat, amely érdekes viselkedéssel és társas szerkezettel rendelkezik. Bár természetes élőhelye korlátozott, és bizonyos fenyegetésekkel szembesül, továbbra is fontos része az etiópiai hegyvidékek ökoszisztémájának. Az ő megőrzésük kulcsfontosságú a biológiai sokféleség és a természetes örökség védelme szempontjából.
Új állatfotók