Vissza a listához

Fogassüllő

Sander lucioperca;

Fotó: Fogassüllő
Súlyok és méretek
Hossz 130 cm
Súly 21 kg
Állatleírás
A fogassüllő (Sander lucioperca), más néven süllő, egy édesvízi hal, amely elsősorban Európa és Ázsia mérsékelt övezeteiben található. Ez a ragadozó hal az édesvizek egyik legértékesebb faja, mind ökológiai, mind gazdasági szempontból. A fogassüllő jellegzetes megjelenése és viselkedése miatt könnyen megkülönböztethető más halaktól, és népszerű célpontja a horgászoknak.
Megjelenés
A fogassüllő hosszúkás, torpedó alakú testtel rendelkezik, amely lehetővé teszi számára, hogy gyorsan és hatékonyan ússzon az édesvízi ökoszisztémákban. Testszíne általában zöldes vagy barnás, hasa fehéres. A hal oldalán jellegzetes, sötét függőleges csíkok láthatók, amelyek segítenek a rejtőzködésben. A fogassüllő legjellemzőbb tulajdonsága azonban a szájában található éles fogak, amelyekről a nevét is kapta. Ezek a fogak lehetővé teszik számára, hogy hatékonyan ragadozzon kisebb halakra és más vízi élőlényekre.
Élőhely
A fogassüllő preferált élőhelyei közé tartoznak a tiszta, oxigéndús vizek, mint például a nagyobb tavak, folyók és víztározók. Jól alkalmazkodik a különböző vízmélységekhez, de leginkább a mélyebb részeken található, ahol könnyebben elrejtheti magát és lesben állhat zsákmányára.
Táplálkozás
A fogassüllő ragadozó hal, amely főként kisebb halakkal, rákokkal és más kisebb vízi élőlényekkel táplálkozik. Aktív ragadozóként gyakran vadászik csapatban, ahol összetett taktikákat alkalmazva zsákmányolja meg áldozatait. Az éjszakai órákban a legaktívabb, ekkor hagyja el biztonságos rejtekhelyét a táplálkozás céljából.
Szaporodás
A fogassüllő ivadékaikat általában tavasszal, az árvizek idején rakják le, amikor a vízhőmérséklet eléri a 12-15 Celsius fokot. A tojásokat a növényzet közé vagy más, védett helyekre helyezik. A nőstények több ezer tojást is lerakhatnak, attól függően, hogy mekkorák. A kikelés után a fiatal halak planktonnal táplálkoznak, míg elég nagyok nem lesznek a halak és más nagyobb zsákmányok elfogyasztásához.
Gazdasági jelentőség
A fogassüllő az egyik legértékesebb édesvízi hal a horgászat és az akvakultúra szempontjából. Húsa ízletes és magas a piaci értéke, ami miatt népszerű választás a halászatban és a haltermesztésben egyaránt. Ezen kívül a fogassüllő fontos szerepet játszik az édesvízi ökoszisztémákban, mint csúcsragadozó, segítve az egészséges biológiai sokféleség fenntartását.
Összességében a fogassüllő lenyűgöző és fontos faj az édesvizeinkben, amelynek megőrzése és fenntartható kezelése kulcsfontosságú a vízi ökoszisztémák egészségének megőrzése érdekében.
Új állatfotók