Vissza a listához

Barna zsezse

Acanthis flammea cabaret

Fotó: Barna zsezse
Súlyok és méretek
Hossz 12,5-tól 14-ig cm
Súly 9-tól 17,5-ig g
Állatleírás
A Barna zsezse (Acanthis flammea cabaret), amely a pintyfélék (Fringillidae) családjába tartozik, egy kisméretű, de feltűnő madárfaj, mely elsősorban Európa és Ázsia bizonyos részein található meg. Különösen a tűlevelű és lombhullató erdőkben, valamint a nyílt tájakon, mint például mezőkön és tisztásokon él. E madár jellemzője, hogy rendkívül alkalmazkodóképes, így városi parkokban és kertekben is megfigyelhető.
Mérete kicsi, testhossza általában 11-12,5 cm között mozog, súlya pedig 9-12 gramm körül van. A Barna zsezse jellegzetes megjelenését pirosas-barnás tollazata, valamint a fején és mellkasán megfigyelhető finom, sötét csíkozás adja. A hímek és a tojók megjelenése között nincs jelentős különbség, bár a hímek gyakran élénkebb színűek.
Táplálkozásukat tekintve a Barna zsezse elsősorban magvakat és rovarokat fogyaszt. Kedvelik a nyírfák magjait, de nem vetik meg a gyomnövények, például a pitypang és a parlagfű magjait sem. Télen gyakran csatlakoznak más pintyfélékhez, és együtt keresik az élelmet a hóborította tájakon.
A fészkelési időszakban a Barna zsezse a fák ágain vagy bokrain építi meg apró, de jól elrejtett fészkét, amelyet mohával, szőrrel és finom növényi rostokkal bélel ki. Általában évente kétszer költenek, és egy-egy fészekaljban 4-6 tojás található, amelyeket 10-14 napig kotlanak. A fiókák további 10-14 napig maradnak a fészekben, mielőtt elrepülnének.
A Barna zsezse vonuló madár, amelynek egyedei a téli hónapokban délebbre, melegebb éghajlatú területekre költöznek. Vonulásuk során gyakran nagyobb csoportokba verődnek, és közösen teszik meg a hosszú utat.
Megfigyelésük különösen a kora tavaszi és késő őszi hónapokban lehetséges, amikor aktívan énekelnek, és a növényzet még nem túl sűrű, így könnyebben észrevehetőek. Éneke egyszerű, de kellemes dallamú, amelyet gyakran ismételgetnek.
A Barna zsezse állományát nem fenyegetik jelentős veszélyek, és jelenleg nem szerepel a veszélyeztetett fajok listáján.azonban a természetes élőhelyek csökkenése és a mezőgazdasági művelési módszerek változása hosszú távon befolyásolhatja populációjukat. Ezért fontos, hogy továbbra is figyelemmel kísérjük állományuk alakulását, és megőrizzük természetes élőhelyeiket.
Új állatfotók