Vissza a listához

Igazi lándzsakígyó

Bothrops atrox

Fotó: Igazi lándzsakígyó
Súlyok és méretek
Hossz 150 cm
Biológiai adatok
Utódok száma 15 - 30
Állatleírás
Az Igazi lándzsakígyó (Bothrops atrox), amelyet gyakran egyszerűen csak lándzsakígyóként emlegetnek, Dél-Amerika trópusi régióiban honos veszélyes mérgeskígyó. Az állat a viperák (Viperidae) családjába tartozik, amely ismert arról, hogy tagjai közül számos faj rendkívül mérgező. A Bothrops atrox az Amazonas-medence sűrű esőerdeiben, valamint a környező alacsonylandi területeken található meg, terjedelme kiterjed Brazíliától Perun át Kolumbiáig és Venezueláig.

Jellemzői között szerepel a változatos színkombináció, amely többnyire zöldes, barnás vagy szürkés árnyalatokból áll, tarkítva sötétebb, gyakran fekete foltokkal. Ez a terepmintázat kiválóan segíti a kígyót a természetes élőhelyén való rejtőzködésben. Felnőtt példányok hossza általában 1,5 és 2 méter között változik, de akadnak közöttük 2,5 métert meghaladó egyedek is.

Az Igazi lándzsakígyó rendkívül agresszív természetű, és ha fenyegetve érzi magát, nem habozik használni éles, horgas fogait, amelyekkel mérgét juttat az áldozatába. Mérge erős hemotoxin, amely megzavarja a vér alvadását, okozva belső vérzést és szövetkárosodást. Emberekre nézve halálos lehet, ha nem kapnak időben megfelelő ellátást.

Étrendjük változatos, főként kisebb emlősökre, madarakra, más kígyókra és kétéltűekre vadásznak. Éjszakai életmódot folytatnak, és a zsákmányukra tipikusan lesben állva vadásznak, kihasználva éles látásukat és hőérzékelő pit szerveiket, amelyek segítségével érzékelik a testhőmérsékletbeli különbségeket, így könnyedén megtalálva áldozataikat még teljes sötétségben is.

Szaporodásukat tekintve, az Igazi lándzsakígyó élve szülő (ovoviviparous), ami azt jelenti, hogy a tojások a nőstény testében kelnek ki, és az utódok élve születnek meg. Évente egy alkalommal hoznak világra utódokat, általában 10 és 60 közötti számú kicsinyt.

Az emberekkel való találkozásaik gyakran tragédiába torkollnak, mivel lakóterületeik egyre inkább átfedik az emberek által használt területeket, különösen a mezőgazdaságilag intenzíven használt régiókban. Az Igazi lándzsakígyó az egyik leggyakoribb okozója a mérgeskígyó-marásoknak Dél-Amerikában, ami miatt fontos a megfelelő óvintézkedések betartása és a tudatosság növelése az ilyen típusú kígyókkal való találkozások során.

Védekezésük és megelőzésük érdekében ajánlott kerülni a sűrűn benőtt területeket, különösen éjszaka, viselni vastag, védő lábbelit és lábszárvédőt, valamint éjszakai tevékenység során használni erős fényforrást. Az Igazi lándzsakígyó tiszteletben tartása és a megfelelő elővigyázatosság betartása csökkentheti a veszélyes találkozások kockázatát.
Új állatfotók